Czytamy, Tworzymy, Dobrze się bawimy!

w roku szkolnym 2016/2017

Na zajęciach z cyklu "Czytamy, tworzymy, dobrze się bawimy" czytaliśmy jedną z wielu książek o Słoniu Elmerze – "Elmer i wąż". Nazywaliśmy zwierzęta, które w tej książce występują, liczyliśmy słonie, syczeliśmy jak wąż. Elmer bardzo różni się od innych słoni ponieważ jest w kratkę i bardzo kolorowy. Takie też były nasze prace plastyczne.

elmer2

elmer3 elmer4

Dynia w bibliotece na zajęciach "Czytamy, tworzymy, dobrze się bawimy"

"…Przez tropiki, przez pustynie toczył zając wielką dynię. Toczył w górę, toczył w dół, dynia pękła mu na pół…". Co się z niej wysypało? Co dynia ma w środku? Uczniowie zespołów edukacyjno-terapeutycznych już wiedzą. Na zajęciach w bibliotece bawili się  do rymowanek o dyni, wyjmowali pestki, kilka policzyli.

dynia2zs6

dynia3zs6 dynia4zs6

"Czytanie na dywanie""Duszki, Stworki i Potworki"

28.10.2016r. zaprosiliśmy odważne dzieci do biblioteki szkolnej na "Czytanie na dywanie" książki Doroty Gellner "Duszki, Stworki i Potworki". Krótkie wierszyki z tej książki czytali uczniom  klas 1-3Sp starsi koledzy z gimnazjum. Jedni czytali a inni, przebrani za postacie z wierszyków straszyli – drapali, stukali w meble pochowani w różnych miejscach biblioteki. Każdy uczestnik spotkania wykonał samodzielnie zakładkę do książki w kształcie stworka.

duszki2zs6

duszki3zs6 duszki4zs6

"Na deszczowy dzień…"

Z nieba kapie, leje, pada

W okno stuka, z rynną gada

Lubi grać na parapecie.

Kto to taki? Czy już wiecie?

Ta zagadka rozpoczynała głośne czytanie z cyklu "Czytanie na dywanie", które odbyło się 15.11.2016r. w świetlicy szkolnej. Kto ją prawidłowo rozwiązał ten wie, że tematem spotkania była deszczowa pogoda. Czytaliśmy wiele wierszy o tej tematyce, bawiliśmy się, pokazując różne sposoby na pozbycie się nudy w deszczowe dni. Jeden z nich można znaleźć we fragmencie wiersza  "Deszcz się uparł"- Heleny Szayerowej.

"…Można tylko siedzieć w oknie, patrzeć z okna, co… gdzie… moknie

i przez mokre szyby liczyć parasole na ulicy!
Ale zamiast siedzieć w oknie, patrzeć z okna, co… gdzie… moknie
– książkę wziąć do ręki lepiej. W okamgnieniu czas przeleci."

Prezentacje multimedialne pokazywane podczas imprezy pomogą wam wybrać odpowiednią książkę. Zachęcam do ich obejrzenia.

Na spotkaniu nie zabrakło też tańca z parasolkami w wykonaniu uczniów gimnazjum. Mimo "deszczowych melodii" było bardzo wesoło.

Uczniowie zespołów edukacyjno-terapeutycznych – 2zK, 2zA – odwiedzają nie tylko szkolną bibliotekę. 18.10. 2016r. gościli w Filii Nr 16 Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu – biblioteka "Na Skarpie". Aktywnie uczestniczyli w zajęciach "Korale Pani Jesieni".

Napisali o nas:

Czytamy, Tworzymy, Dobrze się bawimy!

W roku szkolnym 2015/2016, oprócz wypożyczeń uczniom, rodzicom, nauczycielom, biblioteka realizuje zajęcia pod hasłem: “Czytamy, Tworzymy, Dobrze się bawimy”, przeznaczone szczególnie dla uczniów klas I-III sp oraz zespołów edukacyjno-terapeutycznych. To cykliczne spotkania, podczas których dzieci poznają utwory znanych pisarzy, wykonują prace plastyczne lub wiele innych zadań związanych z treścią tekstu. W pierwszym półroczu były to przede wszystkim wiersze Juliana Tuwima m.in. “Słoń Trąbalski”, “Abecadło”, “Okulary”. Nie brakuje także tematów związanych z bieżącymi wydarzeniami takimi jak: “Światowy Dzień Pluszowego Misia”, Święta Bożego Narodzenia”, “Wiosna”, “Wielkanoc”. Wszystko odbywa się w miłym klimacie i maluchy uczestniczą w nich bardzo aktywnie.

bibl6 bibl5

bibl4 bibl3