Szkoła przyjazna żywieniu i aktywności fizycznej

Od września 2013 r. w ramach Szwajcarsko – Polskiego programu współpracy nasza szkoła przystąpiła do projektu KIK/34 „Edukacja i wdrażanie zasad prawidłowego żywienia i aktywności fizycznej”. Celem realizowanego przez dwa kolejne lata (wrzesień 2013 – czerwiec 2015) programu jest zapobieganie rozwoju nadwagi i otyłości u dzieci i młodzieży poprzez promowanie zasad prawidłowego żywienia i aktywności fizycznej. Właściwe spełnienie wymagań kryteriów przez naszą szkołę zakończy się uzyskaniem certyfikatu Szkoły Przyjaznej Żywieniu i Aktywności Fizycznej.
W naszej szkole projekt KIK będzie systematycznie wdrażany przez nauczycieli: Renatę Łyczak (fizjoterapeuta, nauczyciel wf-u), Agatę Jankowską (socjoterapeutka), Bożenę Ostrowską (bibliotekarz szkolny) i Joannę Mruk (logopeda).
W ramach projektu na korytarzach szkolnych oraz w stołówce rozwieszone zostały plakaty „Szkoła przyjazna zdrowemu odżywianiu i aktywności fizycznej”, „Piramida zdrowego żywienia dla młodzieży i dla dzieci”, „Piramida aktywności fizycznej dla młodzieży i dla dzieci.

piramida

1 2

W ramach projektu KIK/34 organizowane są „Jabłkowe poniedziałki”. Pierwszego dnia każdego tygodnia, w ramach drugiego śniadania, uczniowie przynoszą jabłka. Owoce te dodawane są również do poniedziałkowego obiadu. Celem takich działań jest motywowanie uczniów do samodzielnych prozdrowotnych wyborów.

5 6

05.10.2013 roku w ramach kampanii „Październik 2013 – miesiąc wolny od uzależnień, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w rajdzie pieszym pod hasłem: „Jestem wolny – kocham siebie – nie chcę się niszczyć. Organizatorami rajdu byli: Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Torunia oraz Oddział Miejski PTTK w Toruniu. Uczestnicy przeszli około 7 kilometrów. Szli trasą – Zespół Szkół Nr 6 ul. Dziewulskiego – Rubinkowo – Centrum Sztuki Współczesnej (Plac Rapackiego) – Błonie Nadwiślańskie. Rajd zakończył się wieloma konkursami zręcznościowymi. Nie zabrakło grochówki oraz pamiątkowych zdjęć w pięknej jesiennej scenerii.

Regionalne Biegi Przełajowe w Wielgiem – 10 października 2013 w miejscowości Wielgie odbyły się V Regionalne Biegi Przełajowe. Uczniowie naszej szkoły (Hania Chorosz, Samanta Wojtas, Julka Orlińska, Patryk Wojtowicz, Patryk Lewandowski i Olek Milewski) odnieśli tam duży sukces zajmując trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej. Za to wspaniałe osiągnięcie otrzymali pamiątkowy puchar. W konkurencjach indywidualnych najlepiej spisała się Hania Chorosz zwyciężając na dystansie 400 metrów i zajmując II miejsce na dystansie 800m.

25 26

W dniu 15.10.2013 r. odbył się apel wychowawczy, na którym dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum dowiedziały się jak bardzo alkohol szkodzi zdrowiu. Na spotkanie zaproszona została pani Danuta Janowska z Wojewódzkiej Poradni Leczenia Uzależnień. Zaproszony gość odwołując się min. do piramidy zdrowego żywienia uświadomił uczniom, że alkohol nie mieści się na żadnym poziomie piramidy zdrowego żywienia, a ma jedynie szkodliwy wpływ na rozwój i aktywność fizyczną młodych ludzi.

10 9 8 7

We wtorek, 22 października odbył się XII Turniej Szkół Specjalnych „Sprawni i zdrowi”, rokrocznie organizowany przez naszą szkołę w ramach Toruńskiej Kampanii „Październik – miesiąc wolny od uzależnień”. Do sportowej rywalizacji przystąpiły w tym roku reprezentacje czterech toruńskich placówek: SOSW, ZS Nr 26, Arkadii i gospodarzy – ZS Nr 6.
Zawodnicy rywalizowali w konkurencjach sportowych oraz w konkursie na plakat promujący życie wolne od używek. Zwycięzcami ex aequo zostały drużyny SOSW i ZS Nr 6.
Wszystkie drużyny nagrodzone zostały cennymi nagrodami oraz pamiątkowymi statuetkami ufundowanymi przez Urząd Miasta Torunia, które wręczył wiceprezydent Ludwik Szuba.

11 12 13 14

22 października 2013 r. w naszej szkole miało miejsce spotkanie z pielęgniarką z Centrum Onkologii w Bydgoszczy, która poprzez wykład edukacyjny, wsparty prezentacją multimedialną, przybliżyła nam podstawowe reguły zachowania zdrowia i profilaktyki nowotworowej. Na zakończenie odbył się quiz z nagrodami,  pozwalający sprawdzić naszą wiedzę na temat zdrowego stylu życia. Biblioteka szkolna otrzymała kilkanaście egzemplarzy książeczek z myślą o tych uczniach, nauczycielach i rodzicach, którzy będą chcieli tę wiedzę zdobyć lub utrwalić.

15 16

29.10.2013 roku, na boisku Zespołu Szkół Nr 6, odbył się Towarzyski mecz piłki nożnej, w którym udział wzięły reprezentacje naszej szkoły oraz SOSW. Mecz zakończył się wygraną drużyny ZS Nr6.

13.11.2013 roku miał miejsce Towarzyski mecz piłki nożnej naszej reprezentacji z drużyną ze SOSW. Zakończył się wynikiem 5:9.

VI   Edycja Dnia Aktywności Ruchowej –  21 listopada 2013 r., w Zespole Szkół nr 26 w Toruniu odbyła się VI edycja Dnia Aktywności Ruchowej. Jak co roku, w imprezie wzięli udział uczniowie naszej szkoły. Każdy zawodnik startował w dwóch konkurencjach, które stanowić miały maksimum jego możliwości fizycznych.  Za trud i zaangażowanie w pokonywaniu własnych słabości wszyscy zostali nagrodzeni złotymi medalami. Gratulujemy!

27 28

IV  Integracyjny Turniej – 25.11.2013r.

W dniach 25.11.2013r. -29.11.2013r. odbył się w naszej szkole pierwszy „Konkurs wiedzy o zdrowym odżywianiu i aktywności fizycznej, w którym wzięło udział osiemdziesięciu uczniów. Przebiegał na dwóch etapach. Do drugiego etapu przeszli uczniowie, którzy najlepiej napisali test. Ostateczne rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 13.12.2013r. 

Nagrody wręczono na apelu wychowawczym 19.12.2013r. Otrzymali je:

Na I etapie edukacyjnym:

I  miejsce        – Krystian Szałkowski-           3a

II miejsce        – Mateusz Bukalski-               3a

III miejsce      – Radek Zagacki-                   2a

III miejsce      – Laura Bajfus-                       2a

Na II etapie edukacyjnym:

I  miejsce        – Kinga Knopp-                      6a

II miejsce        – Maciej Przybyszewski-        5a

III miejsce      – Michał Małkowski-              5a

Na III etapie edukacyjnym:

I  miejsce        – Arkadiusz Krasiński-           3AG

II miejsce        – Radosław Tybus-                 1AG

III miejsce      – Kamil Lewandowski-          1AG

Uczniowie zespołów edukacyjno-terapeutycznych III etapu:

I  miejsce        – Maria Zagacka-                    2ZM

II miejsce        – Hanna Chorosz-                   2ZM

III miejsce      – Jarosław Burek                    2ZC

17 18 19 20

W dniu 12.12.2013 w ramach projektu „Edukacja i wdrażanie zasad prawidłowego żywienia i aktywności fizycznej” prowadzonego w naszej szkole odbyło się spotkanie z rodzicami.
Koordynatorzy programu zapoznali obecnych z piramidę prawidłowego żywienia, piramida aktywności  fizycznej oraz zaprosili do wspólnego obejrzenia filmu edukacyjnego pt. „Żyj smacznie i zdrowo”, w którym  pani Agnieszka Pizkała – specjalistka ds. żywienia omówiła dziesięć podstawowych zasad zdrowego odżywiania.
Wszyscy obecni na spotkaniu rodzice otrzymali broszury promujące zdrowy styl życia.

 22  24

W oczekiwaniu na opady śniegu uczniowie klas I-III wykonali kolorowanki  przedstawiające różne sporty zimowe.

Prace wyeksponowano na ścianach szkolnego korytarza.

r1 r2

r3 r4

Uczniowie gimnazjum również zaprezentowali, wykonane  na zajęciach komputerowych,  obrazki przedstawiające rodzaje aktywności fizycznej, które można uprawiać zimą.

Już po raz kolejny reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w zawodach – Turnieju Dart, organizowanych przez Zespół szkół Nr 26 w Toruniu. Nasi zawodnicy wykazali się dużą precyzją i skupieniem podczas oddawania rzutów w  kolejnych etapach turnieju, co zaowocowało zdobyciem dwóch złotych, jednego srebrnego i jednego złotego medalu. Gratulujemy!

33 34

W dniu 06.03.2014 uczniowie naszej szkoły rozegrali mecz towarzyski w SOSW w Toruniu. Po zaciętym meczu przegrali z gospodarzami 5:1. Szkołę reprezentowali: Kamil i Radek z klasy VI oraz Maciej, Jacek, Kacper i Adam z klasy V.

32 31

Nasze wspólne śniadanie:

42 40

38 36

Mistrzostwa gimnazjalistów w "Dwa Ognie":

44 43

Informacje dla rodziców

Szkoła przyjazna żywieniu i aktywności fizycznej
– program zdrowotny realizowany w szkole

1. Aktywność ruchowa a zdrowie człowieka. (otwórz)
2. Zasady zdrowego odżywiania. (otwórz)  
3. Miód jest zdrowy. (otwórz)
4. Jak spędzać aktywnie czas z rodziną. (otwórz)
5. Piramida zdrowia. (otwórz)